INSPEKTOR BHP

Ewa Śliwa-Grabowska Specjalista ds. BHP

Do zadań Inspektora BHP należy:
  1. dokonywanie analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, przyczyn powodujących wypadki przy pracy i zagrożenia życia i zdrowia pracowników oraz sporządzania sprawozdań z wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
  2. inicjowanie i opracowywanie wniosków zmierzających do zapobiegania tym zagrożeniom, a zwłaszcza przyczynom powodującym wypadki przy pracy i choroby zawodowe.
  3. sprawdzanie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie oraz czuwanie nad przestrzeganiem przez osoby zajmujące stanowiska kierownicze oraz pozostałych pracowników przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
  4. opracowywanie planów potrzeb rzeczowo - finansowych oraz planów poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
  5. współdziałanie w organizowaniu wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników oraz kontrola przestrzegania obowiązków wynikających z przepisów dotyczących tych badań i zgłaszania się pracowników do tych badań.
  6. organizowanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia a także sprawności urządzeń oraz określanie metod poprawy warunków bhp na stanowiskach pracy.
  7. udział przy opracowywaniu przez zakład zamierzeń inwestycyjnych i modernizacyjnych oraz udział w odbiorach technicznych nowobudowanych lub przebudowywanych komórek organizacyjnych oraz innych urządzeń mających wpływ na warunki bhp.
  8. udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, prowadzenie rejestrów.
  9. organizowanie szkolenia pracowników w zakresie bhp, ustalanie programu tego szkolenia i nadzór nad nim.
  10. kontrola właściwego zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą i sprzęt ochrony osobistej oraz praktycznego jej użytkowania przez pracowników.
  11. opiniowanie szczegółowych instrukcji dotyczących bhp przy wprowadzeniu nowej aparatury i nowych metod pracy.
  12. współpraca z władzami sanitarnymi, Ośrodkiem Medycyny Pracy oraz kierownikami komórek organizacyjnych w zakresie ograniczania czynników szkodliwych i uciążliwych występujących na stanowiskach pracy oraz prowadzenie działalności profilaktycznej.
  13. współpraca z państwowymi i społecznymi organami nadzoru nad warunkami pracy.

Sekcja
Sekcja